Czasochłonne potrawy, czyli te, których przygotowanie zajmuje godzinę, dwie, a może trzy? Owszem, istnieją. Pierogi, krokiety, mięsa nadziewane farszem – to tylko przykłady. Znamy je i lubimy, ale wiemy też, że w swojej tradycyjnej odsłonie należą do ciężkostrawnych i wysokokalorycznych. Co ciekawe, to właśnie zdrowej kuchni próbuje się przypisać łatkę skomplikowanej i czasochłonnej. Skąd ten mit? I czy rzeczywiście codzienne gotowanie oznacza długie godziny spędzone „przy garach”?

Fakt: jadłospis od dietetyka bywa czasochłonny

Łatwo to wyjaśnić. Po pierwsze: idąc do dietetyka, zazwyczaj w naszym codziennym jadłospisie panuje chaos. Nie jadamy często (zazwyczaj dwa obfite posiłki w ciągu dnia), a dania bywają jednostajne, podobne do siebie. Otrzymując profesjonalnie zbilansowaną dietę, może nas czekać szok: 4-5 posiłków dziennie, mnóstwo różnych, często nowych produktów – wydaje się, że codzienność zaczyna się kręcić wokół jedzenia. Wiele osób poddaje się właśnie na tym etapie, gdy trzeba zacząć dla siebie gotować i poddać konieczności czasochłonnych zakupów. Wiele przepisów od dietetyka można powielać przez kilka dni, ale zazwyczaj i tak coś będzie do zrobienia, aby podołać wymogom diety. Czy jest na to jakiś sposób? Po pierwsze: warto porozmawiać z dietetykiem. Dietę można przecież w dużej mierze dostosować do naszych potrzeb i możliwości. Po drugie: już po kilku tygodniach wszystko stanie się łatwiejsze. Będziemy mieli wachlarz przepisów do wyborów, a kupowane produkty staną się normą. Warto również korzystać z czegoś, co pomoże uporządkować zalecenia dietetyka – a więc na przykład z aplikacji Dieta17.

Mit: zdrowe jedzenie oznacza długie godziny w kuchni

Skąd takie przekonanie? Czy nie jest wręcz na odwrót? Przygotowując się do tradycyjnego obiadu, składającego się często z kilka osobnych dań, będziemy potrzebowali o wiele więcej czasu na przygotowanie. Przykład to jeden z ukochanych obiadów Polaków: kotlet schabowy, mizeria, ziemniaki tłuczone. Mięso trzeba rozbić, panierować w jajku i bułce tartej, usmażyć. Ogórki zetrzeć, nasolić, odcedzić, wymieszać ze śmietaną, doprawić. Ziemniaki obrać, ugotować, a następnie ugnieść. Przygotowanie całości zajmuje około 40-50 minut, w zależności od ilości osób. Dla porównania, przygotowanie łososia z brokułem i pure z selera zajmie o połowę mniej czasu (a w kuchni powstanie o wiele mniejszy bałagan!). Łososia wykładamy na blachę, razem ze świeżym brokułem, porwanym na różyczki. Brokuł wystarczy skropić oliwą, a całość oprószamy solą i wkładamy do piekarnika na ok. 25 minut. W tym czasie obieramy seler, kroimy go w kostkę, gotujemy, a następnie odcedzamy i blendujemy (nie trzeba żadnych dodatków, poza odrobiną soli). Danie gotowe… Zdrowe posiłki pozwalają nam pominąć czasochłonny etap smażenia – możemy wybrać pieczenie lub gotowanie na parze.

Fakt: aby przygotować zdrowe słodycze, trzeba kupić specjalne produkty

Rzeczywiście, aby zrobić coś pysznego, nie wystarczą mąka, jajka i cukier. Warto kupić daktyle, syrop z agawy, kaszę jaglaną, wysokiej jakości gorzką czekoladę, kakao, olej kokosowy… Najczęściej jednak takie zakupy wystarczy zrobić raz, a z produktów można korzystać przez długi czas!

Mit: zdrowe słodycze są bardzo czasochłonne

Kompletna bzdura! Przygotowanie zdrowej wersji ciasta, domowych batoników, pralinek i wielu innych pomysłów pochłonie zaledwie połowę czasu, jaki poświęcimy na skomplikowane wypieki według tradycyjnych receptur. Przykładem niech będą praliny z resztek kaszy jaglanej, która nie raz zalega w lodówce. Wystarczy dodać do niej namoczone we wrzątku daktyle i gorzkie kakao wraz z posiekanymi orzechami. Powstałą masę należy zblendować i formować małe, zgrabne kulki. Przygotowanie takich pralinek zajmuje około 15 minut. Wspaniały deser na jeden kęs, prawda?

Fakt: zdrowe jedzenie można mrozić

Kamień z serca, prawda? Można przygotowywać gulasze, zupy, zdrowe pulpety, pasty kanapkowe – a wszystko to będzie równie smaczne po rozmrożeniu! Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym może to sprawić, że w kuchni będziemy spędzali mało czasu.

Mit: fast-foody są zawsze niezdrowe

Całe szczęście, istnieje mnóstwo propozycji na zdrowe burgery, pizze i zapiekanki, które są szybkie i doskonałe w smaku. Do burgerów wystarczy razowe pieczywo, sos z jogurtu naturalnego, świeże warzywa i na przykład grillowane tofu lub jaglane kotlety, które można przygotować wcześniej i zamrozić. Taki fast-food zmienia myślenie o szybkim jedzeniu!

Fakt: gotowanie bywa czasochłonne

Jeżeli chcemy przygotować coś od podstaw, zawsze mamy wybór. Możemy wziąć się za coś, co zajmie 15 minut (dania jednogarnkowe) lub za coś, co pochłonie godzinę (dania z kilkoma elementami). Jeżeli nienawidzimy gotować (ale kochamy jeść), warto po prostu zgromadzić w jednym miejscu przepisy, które nie wymagają od nas zbyt wiele poświęcenia i uwagi.

Najważniejsze to pamiętać o jednej, prostej zasadzie: czas spędzony w kuchni służy naszemu zdrowiu, tak samo jak czas poświęcony na ćwiczenia. Kupowanie gotowej, przetworzonej żywności pozwoli zaoszczędzić cenne minuty, ale odbije się na naszym samopoczuciu. Wcześniej czy później nasze ciało nam się odwdzięczy. Od nas zależy, w jaki sposób.