Jak przekonać osoby starsze do zmiany diety?
Osoby starsze często zmagają się z brakiem apetytu. Zmniejsza się wydajność narządów, komórki nie odbudowują się jak wcześniej, a układ nerwowy nie jest już tak aktywny, jak przed laty. Po 65. roku życia może zaniknąć poczucie smaku, a organizm nie wykorzystuje w pełni wartości odżywczych, płynących z pożywienia. Co wobec tego pozostaje? Jeszcze większe zwracanie uwagę na to, co ląduje na talerzu osoby starszej. A co w sytuacji, gdy ulubionym daniem pozostaje schabowy, kiełbasa i chleb z masłem, a warzywa i produkty roślinne są traktowane, jak wrogowie?
Nikt nie gotuje lepiej niż babcia (dla ułatwienia przekazu, nazwijmy umownie osobę starszą „babcią”). Tylko ona zrobi tak pyszne pierogi, naleśniki albo szarlotkę. Czy jednak zastanawialiśmy się, jak babcia gotuje na co dzień? Co jada, gdy nie musi częstować gości? Czy w jej diecie znajdzie się miejsce na warzywa i owoce? Jeżeli zdrowie dopisuje, a wyniki są w normie (a więc lekarz nie ma żadnych szczególnych zaleceń odnośnie diety), warto spróbować nieco odwieść osobę starszą od starych nawyków żywieniowych, jeżeli są niezdrowe. Jak się do tego zabrać?
Zakupy
Jeżeli to możliwe – choć kilka razy w tygodniu zadbaj o zakupy. Kupuj jak najwięcej owoców i warzyw, ale zwróć uwagę na to, aby były łatwe do przygotowywania. Babcia może nie wiedzieć, co zrobić z awokado, pomelo, kaki lub granatem. Nie wynika to z ograniczeń, ale raczej z przyzwyczajeń. Najlepiej kupować takie produkty, jakie zna i lubi. Banany, pomarańcze, jabłka, gruszki sprawdzą się lepiej, ale pomyśl również o tym, czy osoba starsza będzie miała możliwość obrać je i pokroić. Może warto przygotować sałatkę owocową, albo jeszcze lepiej – owocowy koktajl, który jest naturalnie słodki i pyszny?
Gotujcie razem
Tak, gotowanie łączy pokolenia i nie ma w tym nic dziwnego. Pisaliśmy o tym, aby gotować z małym dziećmi i młodzieżą. To uniwersalna zasada, w której każda ze stron może się czegoś nauczyć. Jeśli warzywa, owoce, orzechy, oleje roślinne rzadko goszczą na stole osoby starszej, przygotujcie razem coś pysznego, pełnego wartości odżywczych. Być może warzywną tartę, zupę lub sałatkę. A może tradycyjne, babcine danie, ale w nowej wersji? Naleśniki ze szpinakiem, zupę krem, chude pulpety drobiowe w gęstym sosie z pieczonej papryki i pomidorów? Brzmi doskonale i nie jest trudne w przygotowaniu.
Jedzenie na zapas
Jeżeli nie możesz gotować razem z babcią lub nie mieszkacie razem, postaraj się, aby w jej zamrażalniku znalazły się pojedyncze porcje, które wystarczy wyjąć rano i rozmrozić. Obiad gotowy! Do mrożenia nadaje się większość dań, łącznie z zupami. Dotyczy to zwłaszcza sezonu jesienno-zimowego, kiedy świeże warzywa nie są tak apetyczne(i miękkie), jak latem.
Inspiracje kulinarne
Jeśli osoba starsza nadal kocha gotować, warto robić miłe prezenty nie tylko w postaci gotowych dań, ale również przekąsek z orzechów, olejów roślinnych (ich wybór jest spory!), a także książek kulinarnych, pełnych przepisów na dania z warzywami. To prosta inspiracja, która może się okazać motywatorem do działania (zwłaszcza, jeżeli „wprosimy” się na obiad, zaczerpnięty właśnie z takiej książki).
Zmuszać do jedzenia?
Nie raz strofuje się osoby starsze, jak małe dzieci. „Zjedz śniadanie”, „dokończ obiad”. Czasem trudno jest namówić babcię do zjedzenia dużej porcji, ale przecież nie o to chodzi! Lepiej jeść mniej, ale częściej. A nawet, jeżeli nie aż tak często, to chociaż zdrowo. Warzywa, owoce, nabiał (twarogi, kefiry), ryby, chude mięsa, oleje roślinne, orzechy – jeżeli babcia w ciągu tygodnia będzie jadała właśnie takie składniki, możemy być pewni, że jedzenie będzie przynosiło dobre efekty. Pamiętajmy też, że surowizna może nie służyć osobie starszej. Dobrze, aby warzywa były ugotowane i rozdrobnione. Świetnie sprawdzą się również soki warzywno-owocowe, bo wiele osób w podeszłym wieku ma problemy z nawadnianiem organizmu.
Łączenie pokoleń, czyli wspólne posiłki
Na koniec jedna z najprostszych i najmilszych metod. Nic nie jest lepszą przyprawą niż posiłek w rodzinnym gronie. Samotność na pewno nie pomaga na brak apetytu, dlatego jeżeli mieszkamy z babcią, pilnujmy wspólnego jedzenia przy stole. To wydaje się banalne, ale jako osoby pracujące i żyjące w biegu, rzadko mamy na takie rzeczy czas. Może czas to zmienić?
-
Źródła: